Hoşgeldiniz oturum açın.

LCD EKRANLAR

Sürekli vurguladığımız gibi dijital fotoğraf makinelerinin bu kadar popüler olmalarının nedeni kulanım kolaylıkları. Dijital makinelerin sağladığı bu kolaylıkların başında gelen özelliklerden biri hiç şüphe yok ki LCD (Liquid Crystal Display) ekranlar.

Günümüzde bilgisayarlarda da kullanılan ve gelecek nesil TV ekranı olarak görülen LCD ekranlar, her teknoloji gibi bazı avantaj ve dezavantajlara sahip. Bu makalemizde, dijital makinenizde kullandığınız LCD ekranların sahip olduğu bu artı ve eksileri inceleyeceğiz.


LCD Ekranların Avantajları.

Ne görürseniz onun çekersiniz.
  LCD ekranda görülen görüntü, objektifin -ve dolayısıyla sensörün- gördüğü görüntüdür. Böylece resmin en doğru şekilde çerçevelemek ve kompozisyonu tam olarak istendiği biçimde oluşturmak mümkün olur. Bu özellik makro (yakın) çekim fotoğrafçılığı için de oldukça kullanışlıdır. Hele ekran açılır ve döner tarzda ise, normalde çekilemeyecek açılardan resmi çekmek mümkün hale gelir. Bazı makinelerde pozlama esnasında ekranda kılavuz çizgileri belirir ve kullanıcıya daha dengeli ve orantılı bir kompozisyon yaratma imkânı sunulur.
Ayarlamalar yapmak çok kolaydır.
  LCD ekran yardımıyla makinenin menüleri içinde dolaşmak ve ayarlar yapmak son derece kolaydır. Böylelikle en karmaşık işlemler bile basit bir şekilde yapılır. Bu ayarların bazısı, fiziksel olarak gereken aparatların yerini bile alabilir. Örnek olarak son model bazı makinelerde görülen "dijital flaş" özelliğini gösterebiliriz. Bu özellik sayesinde gerçekte flaş kullanmadan resmin aydınlığını ayarlayıp istenen pozu yakalamak mümkün olabiliyor. Bu özelliği kullanılır kılan şey elbette ki LCD ekranlar.
Çekilen resimler hemen izlenebilir.
  Dijital makinelerin getirdiği en önemli özellik olan resimlerin basılmadan görülebilmesi özelliği LCD ekranlar sayesinde hayat bulur. Çekilen yüzlerce resmi -ve videoları- ayrıntısıyla inceleyip, beğenmediklerinizi silebilirsiniz. En beğendiklerinizi favorileriniz arasına alabilir ve(ya) arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca çekilen resimler eleştirel bir gözle incelenip istenen poz yakalanamamışsa tekrar çekim yapılabilir.
Gelişen bir teknolojidir.
  LCD ekran teknolojisi giderek gelişen bir teknolojidir. Günümüzde ekran boyutları ve çözünürlükleri giderek artmakta, ayrıca ekranların parlak ışık altındaki performansları da iyileştirilmektedir. Böylelikle LCD ekran kullanımı daha etkin ve keyifli bir hale gelmektedir.

LCD Ekranların Dezavantajları.

LCD ekranlar genellikle çok parlaktır.
  LCD ekranlar resmi çekilen sahneyi (ve objeleri) gerçekte olduğunda daha parlak gösterirler. Bu ayar özellikle böyledir. Çünkü bu ekranlar genellikle parlak ışık altında da rahatlıkla görünebilecek şekilde tasarlanıyorlar. Buna ek olarak, bu ekranların teknolojisi gereği görüntülerin net görünebilmesi için arkadan aydınlatılması gerekmektedir. Bu durum ekran üzerindeki imajların olduğundan %25 civarında daha parlak görünmesine neden olur. Dolayısıyla kullanıcıların resim çekerken bunu gözönüne alarak pozlama ayarlarını yapmaları gerekir. Bir başka deyişle ekrandaki görüntünün parlaklığı sensörün gerçekte algıladığından daha fazladır. Ekrandaki görüntünün aydınlığına aldanıp çekilen resimlerin daha sonra koyu olduğu görüldüğünde hayalkırıklığı yaşanabilir. Kullanıcıyı -çekim anında- otomatik olarak seçilen diyafram aralığı ve deklanşör hızı konusunda bilgilendirmeyen makinelerde bu problem düşük pozlanmış resimler çekilmesine neden olabilir. Son olarak şunu belirtmek gerekir ki, makineyi kullandıkça ekranın karakteristiğine alışılabilir ve çekimler ona göre yapılabilir.
Sahne bazan tam çerçevelenemez.
  Genellikle LCD ekranlar sahnenin %100'ünü tam olarak gösteremezler. Bu oranı yakalayan ekranlar çok başarılı sayılırlar. Bu problemin nedeni şudur: Ekranlar dikdörtgen olarak tasarlanırlar. Oysa makinelerin çektiği görüntülerin formatı ekranın boyutlarından daha geniştir. Bu nedenle resmin bazı bölgeleri ekranda görünmez.
Gerçek keskinliği gösterecek kadar hassas değildir.
  Tüm LCD ekranlarda izleme (playback veya review) modunda görüntüyü büyütme özelliği vardır. Bunun bir nedeni resmi daha yakından izlemek ise diğer nedeni de farklı büyütme ayarlarında resmin netliğinin değişmesidir. Bu problem şundan kaynaklanır: LCD ekranın çözünürlüğü makinenin çözünürlüğünden daima daha azdır. Bu nedenle resimler gerçek çözünürlüğünde değil daha farklı bir çözünürlükte görünür. LCD ekranda çok net görünen bir resim gerçekte bulanık olabilir. Bu konuda ilginç bir noktayı da belirtelim: İzleme modunda ekranda örneğin 2x büyütme net görünürken TV'ye bağlandığında aynı resim 4x büyütmede net görünebilir.
Copyright © 2011 Er Dijital