Hoşgeldiniz oturum açın.

MEGAPİKSEL BİLMECESİ

Megapiksel, resmin kalitesinin değil piksel sayısının ölçümüdür.
Hiç şüphe yok ki, dijital görüntü cihazları sözkonusu olunca ilk akla gelen (ve üreticiler tarafından özellikle getirilen) kavram "megapiksel". Bu makalede megapiksel denilen şeyin ne olup ne olmadığını ayrıntılı ve derli toplu bir şekilde bulacaksınız.

Bir fotoğrafın kalitesini belirleyen temel unsurlar; renklerin gerçeğe uygunluğu, keskinlik ve ayrıntıdır. Bir dijital fotoğraf makinesinin kaliteli resimler çekmesini sağlayan ise, lens ve sensör kalitesidir. Lens ışığı toplayan, sensör ise ışığı "yorumlayan" elemandır. Bilindiği gibi lens (yani objektif), analog fotoğraf makinelerinde de vardır. Dijital makinelere özgü olan şey ise "sensör" yani algılayıcıdır.

Sensör, ışığa duyarlı bir mikroçiptir. Bu mikroçip, üzerinde bulunan bir renk algılama filtresi vasıtasıyla, ışığı yorumlayarak resmi oluşturur. Sensörün sahip olduğu bir çözünürlük vardır. Yani aynen bilgisayar ekranınızın örneğin 1024x768 pikselden oluşması gibi, sensör de en x boy olarak ifade edilen bir çözünürlüğe sahiptir. Dijital fotoğrafçılıkta çözünürlük, megapiksel olarak ölçülür. Bir megapiksel 1,000,000 piksel demektir. Eğer sensör, 1600x1200 pikselden oluşuyorsa, bu iki sayının çarpımı 1,920,000 adet piksel eder ki, bu yaklaşık olarak 2 megapiksel demektir. Sensör 2592x1944 pikselden oluşuyorsa, bu 5,038,848 piksel demektir ve bu da 5 megapiksele denk olur.


Resmin piksellerden (yani noktacıklardan) oluşmasını,
mozaik kullanılarak yapılan bu resme benzetebiliriz.

Dijital görüntü dediğimiz şey, (ister ekranda ister basılı olsun) gözle çok zor farkedilen "piksel" yani noktacıklardan oluşur. Bu aynen, televizyonunuzdaki görüntünün oluşumu gibidir. TV'nize yakından bakarsanız, tüpün (yani ekranın) Kırmızı-Yeşil-Mavi renk noktacıklarından oluştuğunu görebilirsiniz. Kırmızı-Yeşil-Mavi (Red-Green-Blue, RGB) kombinasyonunun sırrı şudur: Gördüğümüz tüm renkler, ana renk adı verilen bu üç rengin kombinasyonuyla ortaya çıkar. Herhangi bir renk içinde, kırmızı, mavi ve yeşilin yoğunluğunun ne oranda olduğu, o rengin nasıl bir renk olduğunu belirler. Beyaz, bu üç ana rengin en yüksek oranda karışımıdır. Siyah ise bu üç ana rengin de olmadığı durumdur. Bu nedenle aslında siyah, bir renk değil, renksizlik durumudur.


Dijital cihazlarda tüm renkler, Kırmızı-Mavi-Yeşil (RGB) ana renklerinin bileşiminden oluşur.

Resmin piksellerden oluşması, şu sonucu doğurmaktadır: Resmin boyutu aynı kaldığı sürece, resimdeki piksel sayısının artması resmin kalitesini de arttıracaktır. Yukarıdaki mozaik resme tekrar bakın. Resmin boyutunun aynı kaldığını düşünelim. Eğer mozaik parçacıkları daha küçük olsaydı, resim daha fazla parçacıktan oluşacak, ayrıntısı artacak ve daha keskin (net) olacaktı. İşte artan megapikselin resim üzerindeki etkisi buna benzer.


Resim büyütüldüğü zaman, resmi oluşturan pikseller görülebilir.
Her bir piksel, sadece tek renkten oluşan bir noktacıktır.

Şimdi en çok kafa karıştıran noktaya geldik: Madem megapikselin artması resmin kalitesini arttırıyor, o halde dijital fotoğraf makinelerinde en önemli kriter megapiksel midir? Eğer öyleyse, neden bu sitede (ve benzer sitelerde) sürekli "megapiksel herşey değildir" deniyor?

Eğer yukarıdaki tanımlama ve açıklamaları dikkatlice okuduysanız, resim kalitesinden bahsederken bir noktayı sürekli olarak vurguladığımıza dikkat etmiş olmalısınız: "RESMİN BOYUTU AYNI KALDIĞI SÜRECE".

Bunun pratikteki anlamı şudur. Eğer siz çektiğiniz resmin 10x15 cm boyutunda baskısını alacaksanız, bu resmi 3 megapiksellik veya 10 megapiksellik bir makineyle çekmeniz farketmez. Çünkü bu boyutta bir baskı almak için gereken ayrıntıyı, 3 megapiksellik bir makine rahatlıkla yakalar. 10 megapiksellik makinenin daha iyi baskı vermesini sağlayan fark ancak lens ve sensör kalitesi olabilir. Makinenizin lens ve sensörü belli bir kalitede çekim yapamıyorsa, çektiğiniz resmin kaç pikselden oluştuğu hiç önemli değildir. Ancak baskı boyutu büyürse fazla megapikselin farkı ortaya çıkacaktır. 3 megapiksellik bir makineyle ancak 30 cm'ye kadar baskı alabilirken 10 megapiksellik bir makineyle 1 metreyi aşan boyda baskı alabilirsiniz.

Çözünürlük ile baskı boyutu arasındaki ilişkiyi "Çözünürlük ve Baskı Boyutu" adlı makalemizden okuyabilirsiniz.

Bu açıklamalarımızdan anlaşılacağı gibi, bir dijital fotoğraf makinesinin en önemli özelliği kaliteli bir lense ve sensöre sahip olmasıdır. Günümüzde, dijital üretim teknolojisi giderek gelişmekte ve üreticiler en küçük boyuttaki makineleri bile 5-6 megapiksel olarak üretebilmektedir. Bizim burada anlattığımız şeylerin anafikri şu: Alacağınız makinede birinci öncelik megapiksel değeri değildir. Ancak aynı parayı verdikten sonra daha yüksek megapikselli bir makine almanın elbette bir zararı yok :-)

Copyright © 2011 Er Dijital