Hoşgeldiniz oturum açın.

Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi
Bölüm 3:
SATINALMA İPUÇLARI

"EN İYİ MAKİNE" SİZİN İŞİNİZİ EN İYİ GÖRENDİR
  Elbette herkes elindeki parayla en iyi makineyi almak ve aldığı cihazdan memnun kalmak ister. En iyi makine tanımı herkes için farklıdır. Ortak nokta şudur ki, sizin için en iyi makine verdiğiniz paranın karşılığını verebilen makinedir. Burada da önemli olan verdiğiniz parayla orantılı olarak performans alacağınızı bilmenizdir. Çoğu kişi bu yanlışı yapar ve sadece 300-400 YTL'lik bir fotoğraf makinesiyle çekilen resimlerin çok daha pahalı makinelerle çekilenlerle aynı olmasını bekler.
MAKİNE SINIFLARINI TANIYIN
  Hangi marka veya model dijital fotoğraf makinesi alırsanız alın, alacağınız makine -eğer profesyonel değilse- şu 3 sınıftan birindedir:

  • Bas-Çek: Bu sınıftaki modeller oldukça küçüktür, taşıması kolaydır. Gömlek cebinize bile sığabilir. Ancak özellikleri -doğal olarak- daha sınırlıdır.
  • Kompakt: Genellikle 3x optik zum değerine sahip olan bu modeller, biraz daha büyüktür. Özellikleriyse oldukça fazladır.
  • SLR-benzeri: Profesyonel (SLR) makinelere benzerler, ancak profesyonel olmayan kullanıcılar için tasarlanmışlardır. Boyut olarak diğerlerinden belirgin derecede büyüktür. Özellikleriyse amatör bir kullanıcıya fazlasıyla yeterlidir.

Bas-Çek

Kompakt

SLR-benzeri

MAKİNEYİ NE AMAÇLA VE NASIL KULLANACAKSINIZ?
  Şundan emin olun ki, bu soruya vereceğiniz cevap, sizin için doğru makineyi bulmanıza çok yardımcı olacaktır. Makine almayı düşünen bir kişiye ilk sorulacak soru budur: "Niçin ve nasıl kullanacaksınız?" Örnek vermek gerekirse, sürekli yanınızda taşıyacağınız bir makine istiyorsanız Bas-Çek ve Kompakt modelleri düşünmelisiniz, çünkü bu tür makineleri taşımak daha kolaydır. Her türlü çekim ortamına uygun ve becerikli bir makine istiyorsanız ve sizin için makineyi taşımak sorun değilse, SLR-benzeri bir makine almak daha mantıklı olabilir, çünkü bu makineler daha yeteneklidir ve daha yüksek zum değerine sahiptirler.
MEGAPİKSEL HERŞEY DEĞİLDİR !
  Megapiksel (çözünürlük) tek başına önemli bir özellik değildir. Çoğu insanın sandığı gibi, yüksek megapiksel doğrudan yüksek resim kalitesi demek değildir. Yüksek megapiksel, daha fazla ayrıntı demektir. Yüksek megapikselin farkını ancak büyük boyutlu baskılarda veya resmi büyüttüğünüzde görebilirsiniz. Büyük boyutlu (mesela 50x75 cm) baskılar almayacaksanız fazla megapikselin size hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü küçük boyutlu baskılarda fazla megapikselin verdiği ayrıntıları göremeyeceksiniz. Resim kalitesini asıl etkileyen şey lens ve sensör kalitesidir. Bu iki elemanın istenen performansta olmaması durumunda, çektiğiniz resmin kaç milyon pikselden (noktacıktan) oluştuğu hiç önemli değildir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi "Megapiksel Bilmecesi" adlı makalemizden edinebilirsiniz.
ÖZELLİKLER KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLUN
  Teknik bilgiye meraklı olmasanız bile belli başlı özellikleri öğrenin. Böylece makineleri teknik açıdan kıyaslama şansına erişebilirsiniz. Ve eğer sadece bas-çek tarzı resim çekecekseniz makinenizde bulunan fazladan özelliklere para ödemeye değdiğinden emin olmalısınız. Makinenizde manuel ayarların da bulunması iyi olur... Bugün kullanmasanız da işi ilerlettikçe ihtiyaç duyabilirsiniz. Makinenin temel teknik özellikleriyle ilgili bilgileri sitemizin ilgili sayfalarında göreceksiniz. Bu bilgilerin tümüne Dijital Fotoğraf Terminolojisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
MAKİNENİZDE İYİ BİR VİDEO MODU ARAYIN
  Alacağınız makinede iyi bir video özelliği arayınız. (Aslında bu "video" sözünü "klip" olarak adlandırmak daha doğru olur.) Bunun için de püf nokta, videonun kaydedilen çözünürlüğü değil saniyedeki oynatma sayısıdır (fps - frame per second). Yani: makineniz eğer saniyede sadece 15fps oynatıyorsa, çektiğiniz 640x480 çözünürlüğündeki video tatmin edici olmayacaktır, video kesik kesik oynayacaktır... Kıyaslama yaparsak; 640x480 15fps modundaki bir video yerine 320x240 30fps video daha tatminkar olacaktır. Ve tabii sesli çekim yapması gerektiğini herhalde belirtmeye gerek yok.
EKRAN VE VİZÖR TERCİHLERİNİZE UYGUN MU?
  LCD ekran, dijital makinelerin vazgeçilmez unsurudur. Sürekli bu ekrana bakacağınızı düşünerek, ekranın büyüklüğü, çözünürlüğü ve netliğinin istediğiniz düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı kullanıcılar özellikle büyük (2.0 - 2.5 inç) ekran isterler. Bazı makinelerin ekranı açılır-döner özelliğe sahiptir. Kullanışlılık açısından bu tür ekranların üstünlüğü tartışılmaz. Ekranı kullanamadığınız durumlarda (örneğin çok parlak güneş ışığı altında) vizör kullanmanız gerekecek. Bu durumda vizörün türü (optik veya elektronik olması) ve büyüklüğü sizin açınızdan tatminkâr mı?
MAKİNEYİ ELİNİZE ALIP DENEYİN
  Son nokta çok önemli: Karar verdiğiniz makineyi mutlaka elinize alıp deneyin! Teknik özelliklerini çok beğendiğiniz makinenin, elinize aldığınızda sizinle uyumlu olmadığını hissedebilirsiniz. Ya da makineyi tutarken ve kullanırken rahat hissetmeyebilirsiniz. Makinenin kullanım rahatlığının istediğiniz düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Memnuniyetiniz açısından, makinenin menü ve tuşlarının kullanım kolaylığı, çekim performansı kadar önemlidir.
Copyright © 2011 Er Dijital