Hoşgeldiniz oturum açın.

CEP TELEFONU SATINALMA REHBERİ

Elektronik cihazları alırken izlenecek yollarda bazı farklılıklar olsa da, tüm bu cihazların seçiminde olması gereken ortak bir başlangıç noktası vardır. Cep telefonunuzu seçerken de farklı yaklaşımlarınız mutlaka olacaktır. Hatları, stili, ekranı, özellikleri, fiyatı ve hatta rengi sizin seçiminizde öne çıkacak, belirleyici bir faktör olarak etki edecektir. Bunlardan birinin veya birkaçının tabii ki kişisel beğeniyle doğru orantılı olarak seçimimizde etkili olması kaçınılmaz olabilir.Ama yine de başlangıçta kendimize rehber edinmemiz gereken iki önemli noktayı vurgulamadan geçemeyeceğiz, bunlar kendimizi tanımak ve cihazın ihtiyacımıza uygunluğudur. Bazen sınırları zorlar derecedeki tüketim çılgınlığına kapılmadan, duruşumuzu bozmadan gerçek anlamda işimizi görecek cep telefonunu seçebilmenin zorluğunu bilerek, burada basit fakat yararlı olabilecek birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz.
  • Kullanım Kolaylığı Açısından Seçimi etkileyebilecek fakat çoğunlukla da çok dikkat edilmeyen unsurlardan biri telefonun ele uyumu ve el yatkınlığıdır. Şu an için kullanılan telefonlar monoblok, kapaklı ve sürgülü diye tabir edilen özellikteki telefonlardır. Bunlardan hangisini daha rahat elde taşıyabilir veya kullanabilir iseniz tercihinizin o yönde olmasında fayda vardır. Buna benzer olarak dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer nokta telefonlarınızı taşıma biçiminiz başka bir deyişle gömlek cebi, bel kılıfı, pantolon cebi veya çantanız bunlardan hangisi size uygun ise bu noktadan hareketle öne çıkan unsurlar öncelikle telefonun ebatları ve anteninin harici veya dahili olmasıdır. Özellikle cepte taşıma alışkanlığı olanların dış antenli bir telefonu kullanmalarındaki sıkıntılar hepimizin dikkatinden kaçmamakta ve bunun yanı sıra ebatları geniş birazda ağır olan telefonlar bulundukları dar ceplerde rahatsızlık vermekte ve cepten taşma dolayısıyla çarpma ve düşmeye karşı daha korunmasız olmaktadırlar. Burada anlatmaya çalıştıklarımız şu günlerde artık az özelliği olan birkaç sene önceki model telefonlar için geçerlidir. Teknoloji geliştikçe antenlerde dahili olarak telefon kasasının içine yerleştirilmeye başlanmıştır. Harici antenli telefonlar yok denecek kadar azalmıştır. Sadece smartphone tipi telefonların bazılarında dış anten kullanılmaya devam etmektedir.
  • Kullanım Amaçları Açısından Sadece gelen telefonla ilgilenen çok acil durumlar dışında telefon açmayan ve mesajı kullanmayan ki çoğunluğu belli iş kollarında çalışan kişilerdir Usta kalfa vb. gibi arandıklarında rahat ulaşılabilsinler amacıyla telefonlarını kullanırlar; bu tarz iş yapanların hem kullanma şekilleri hem de iş ortamlarının toza, darbeye açık oluşu sebebiyle çok özellikli bir telefon almaları ekonomik olarak pek anlamlı değildir. Yeni çıkanlar da dahil olmak üzere estetik olarak iyi hatlara sahip, küçük ve hafif bir telefon işlerini görecektir. Bu bağlamda yine kontör hatlı telefon kullanmak isteyenler ki bunlar sadece mesaj ağırlıklı olarak telefondan faydalanmaktadırlar. Bu grup içerisinde olanların da çoklu özelliğe sahip telefonlar için ( kullanmayacakları özellikler için) bütçelerini zorlamaları pek rasyonel olmayacaktır..Bu iki gruba dahil olupta bazı özelliklerden de yararlanmak isteyenler, örneğin bulundukları anı bir şekilde kaydetmek isteyenlere kameralı telefonlar önerilebilir. Küçük çaplı da olsa filme almak niyetinde olanlar video capture özellikli telefonları tercih etmeliler. İnternete bağlanmak, mp3 radyo dinlemek isteyenler seçimlerinde bu özelliklere dikkat etmeliler ve ayrıca bu tip özelliklerden fazlası ile faydalanmak isteyenlerin önemle dikkat etmeleri gereken nokta harici bir bellek için genişleme yuvasının olup olmamasıdır. Kullanılmasa da standartlaşmış bazı özellikleri ( ajanda vb.) bulunan telefonlarla yetinmek istemeyen ve iş ağırlıklı olarak bir çok özelliği içerisinde barındıran bir cihaz isteyenlere önerimiz gün geçtikçe gelişen smartphone'lar olacaktır. Bu tip telefonlarda bilgisayarınızla kolayca senkronize olarak birçok Microsoft uygulamasını (word, Excel vb.) rahatlıkla yapabileceksiniz. Eğer diğer yaygın bir işletim sistemi olan Symbian'lı bir cihazı da tercih etseniz çok çeşitli uygulamaları telefonunuz da kullanmak sizin için zor olmayacak..
  • Copyright © 2011 Er Dijital