Hoşgeldiniz oturum açın.

PLAZMA veya LCD TV: HANGİSİNİ ALMALI?

 • Genel Kıyaslama

  Hem LCD hem de plazma ekranlar oldukça keskin ve parlak bir görüntüye sahiptir; özellikle DVD ve HDTV yayın olduğunda. Geleneksel tüplü ekranlara kıyasla izleme açısı oldukça geniştir. Ayrıca bu ekranlar duvara monte edilebilir; böylelikle gerçek anlamda bir sinema keyfi yaşamak mümkün olur.

  Bununla birlikte bazı farklar da elbette mevcuttur: Durağan bir görüntü sözkonusu olduğunda LCD ekranın kalitesi diğerlerinden oldukça yüksektir. Ancak görüntülerdeki hareket arttıkça plazma ekranın avantajı açığa çıkar.

  Şunu da vurgulamak gerekir ki, plazma ekranlar genellikle 40 inç ve üzeri boyutlarda üretilir. Daha küçük boyutlarda bir TV alınacak ise LCD ekran seçilmelidir. Zaten 32 inç ve altında bir plazma bulmak mümkün değildir.

  LCD ekran 90,000 saat civarında ekran ömrüne sahipken plazma ekranlarda bu süre 30,000 ile 60,000 arasında değişir. Ancak bu süreleri de küçümsememek gerekir: 30,000 saatin karşılığı haftanın 7 günü her gün 5 saat boyunca 16 yıl boyunca TV izleyebilmek demektir!
 • Teknik Özellikleri Anlamak

  Piksel ve Çözünürlük
  Çözünürlük ekranın sahip olduğu piksellerin sayısıdır. Her bir piksel ekran üzerindeki minik bir noktacıktır. Bu noktacık üzerine farklı dalgaboylarına sahip ışınların düşmesiyle görüntü elde edilir. Aynı ekran boyutunda daha fazla piksel sayısı daha keskin görüntü anlamına gelir.

  Örnek vermek gerekirse, 1024x768 piksel çözünürlükte bir ekran üzerinde her biri 768 pikselden oluşan 1024 düşey piksel sırası vardır. Ekranın toplam çözünürlüğü bu iki değerin çarpımı yani 786,432 pikseldir.

  Yaygın olan çözünürlük değerleri şunlardır: 852x480, 1024x768, 1024x1024, 1280x768, 1366x768.

  Burada unutulmaması gereken püf nokta şudur: Çözünürlük değeri tek başına resim kalitesi anlamına gelmez. Daha fazla çözünürlük -ekran boyutu aynı kaldığı sürece- daha yüksek resim kalitesi getirmekle birlikte aralarındaki ilişki doğrusal değildir. Örneğin 852x480 ve 1024x768 piksel çözünürlükteki iki ekranın arasındaki kalite farkı %10'dan daha fazla olmayacaktır.

  Eğer mümkün olan en yüksek resim kalitesi isteniyorsa yüksek çözünürlük aranabilir. Ancak daha az para vererek daha az çözünürlüğe sahip ancak gene de kaliteli görüntü veren bir ekran almak daha rasyonel olabilir. Özellikle de plazma ekran sözkonusu olduğunda... Bunun nedeni DVD ve HDTV gibi yüksek kalitede bir yayın kullanılıyorsa düşük çözünürlükte bir ekran bile tatminkar sonuç verecektir.

  HDTV ve EDTV
  HDTV uyumluluğu sözkonusu olduğunda iki kavram öne çıkar: HDTV plazma ve LCD ekranlar daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. EDTV modeller ise daha düşük (genellikle 852x480) çözünürlüğe sahiptir. Aslında EDTV ifadesi biraz yanıltıcıdır: EDTV ekranların HDTV yayınları görüntüleyemediği sanılır. Oysa düşük çözünürlüklü modeller de -özellikle plazma olanlar- HDTV yayınları başarıyla gösterir.

  Yukarıda da bahsi geçtiği gibi, yüksek çözünürlüklü plazma ekranlar düşük çözünürlük modellerden biraz daha iyi resim kalitesine sahiptir. Ancak EDTV plazma TV'ler aynı boyuttaki herhangi tür bir TV kadar hatta onlardan daha iyi HDTV yayını gösterir.

  Netice olarak şu söylenebilir: Tek başına HDTV ve EDTV ayrımı görüntü kalitesini belirlemez. Kaliteli bir EDTV modeli HDTV yayında da çok başarılı sonuç verebilir.
  Parlaklık ve Kontrast Oranı
  Bu iki kavram genellikle birbiriyle karıştırılır. Aslında bir noktada bu normal sayılabilir çünkü bunlar birbirine uzak kavramlar değildir. Parlaklık resmin ne kadar parlak göründüğünü ifade eder. LCD ekranlar bu açıdan plazmadan biraz daha iyidir.

  Kontrast oranı ise bir görüntünün en aydınlık ve en karanlık bölgeleri arasındaki orandır. Bu oran, yüksek ışık gücünün düşük ışık gücüne bölünmesiyle elde edilir. Yüksek oran tercih edilmelidir. Daha yüksek kontrast oranı, aydınlık bir odada bile daha fazla renk ayrıntısı görmeyi sağlar. 3 gruba ayrılabilir: 500:1 oranından az ise düşük kontrast, 500:1 ila 1200:1 arası orta kontrast, 1200:1 üzeri yüksek kontrasttır. Kontrast oranı arttıkça görüntü daha keskin, renkler daha canlı ve görüntü kalitesi daha yüksek olur.

  LCD bir ekran için 500:1 iyi bir oran iken plazma ekranlarda 1000:1 veya 1500:1 oranı iyidir denebilir. Ancak -aynen çözünürlükte olduğu gibi- oranın 2 kat artması görüntü kalitesinde 2 kat artışa denk gelmez. Plazma ekranlar LCD ekranların 2-3 katı kontrast oranına sahip oldukları halde aradaki fark pek hissedilir düzeyde değildir.

  Duvara Asılabilme
  Hem LCD hem de plazma ekranlar duvara monte edilebilir. Plazma ekranlar genellikle 9-10 cm derinliğindeyken LCD ekranlar 15-18 cm derinliktedir. Elbette daha küçük boydaki ekranların derinliği daha azdır. Bazı modeller TV sehpası ile birlikte gelir. Ancak bu tür ekranları duvara asmak hem yerden kazandırır hem de çok daha keyifli bir izleme imkanı verir.

 • Özet

  LCD ekranın avantajları
  - Eğer 32 inç ve aşağısında bir ekran seçilecekse LCD tercihi daha doğru olacaktır.
  - Günde 10 saat ve üzeri süreyle kullanım sözkonusu ise ömrü daha uzun olan LCD ekran seçilmelidir.
  - Grafik ve sunum gibi iş uygulamaları için kullanılacaksa LCD ekran tercih edilmelidir.
  - Bilgisayara bağlamak sözkonusu ise LCD ekran seçilmelidir. Hem görüntü kalitesi daha yüksek olur hem de renk geçişmesi problemi yaşanmaz.

  Plazma ekranın avantajları
  - Büyük boyutta ekran (32 inç ve üzeri) alınacaksa plazma tercih edilmelidir.
  - Genel olarak plazma ekranların görüntü kalitesinin daha iyi olduğu söylenebilir, özellikle HDTV yayında.
  - Çok hareketli görüntüler izlenecekse plazma ekran daha yüksek performans gösterir.
 • Copyright © 2011 Er Dijital