Hoşgeldiniz oturum açın.

PLAZMA ve LCD: KIYASLAMALAR

Kıyaslama Plazma TV LCD TV Sonuç
Ekran Boyutu Ekran boyutları 32 inç ile 63 inç arasında değişir. Daha büyük boyda ekranlar üretmek yönünde çalışmalar var ancak tüketicilerin alması için henüz çok pahalı. Ekran boyutları 13 inç ile 45 inç arasında değişir. Daha büyük boyda ekranlar üretmek yönünde çalışmalar var ancak tüketicilerin alması için henüz çok pahalı. Plazma TV´ler bu konuda üstündür; özellikle fiyat açısından bakınca. Ancak LCD TV´ler de bu konuda hızla aşama kaydetmektedir. Plazma TV´ler için bu noktadaki problem büyük ekranlar için büyük boyda cam üretmedeki güçlüktür.
   
İzleme Açısı En fazla 160° En fazla 175° Bu konuda LCD TV´ler biraz daha avantajlıdır.
   
Ekran Tazeleme Hızı Plazma ekranların tazeleme hızı, yani çok hızlı hareketli resimleri oynatmadaki başarısı neredeyse CRT (tüplü) ekranlar kadar yüksektir. LCD ekranlar esas itibariyle video oynatma için değil veri iletimi için (PC ekranı olarak) üretilmiştir. Bu nedenle de ekran tazeleme hızları düşüktür. Standart LCD TV´de bu hız 8 milisaniyedir. Ancak daha yüksek hızda ekranlar da üretilmeye başlanmıştır. Plazma ekranlar daha iyidir.
   
Yanma etkisi veya Gölge Pikseller Plasma TV´ler sabit görüntülerin neden olduğu yanma etkisine maruz kalır. Uzun süreli kullanımdan sonra bazı piksellerde bu ´hayalet´ görüntüler kalır. Ancak son zamanlarda `Pixel Orbitar´ gibi teknolojiler sayesinde bu probleme savaş açılmış ve bu konuda çok mesafe alınmıştır. LCD TV´lerde yanma etkisi yoktur ancak başka bir çeşit hayalet etkisine neden olan gölge pikseller can sıkıcı olabilir. En son plazma teknolojisiyle bu konuda neredeyse problem kalmamıştır. Üstelik bu yeni teknolojilerde kullanıcıların ayar yapmasına da gerek yoktur. Ancak gene de plazma ekran, sürekli aynı resmi göstermek üzere kullanılacaksa bu etki bazı modellerde problem yaratabilir.
   
Ürün ömrü Plasma TV´lerin ortalama `yarı-ömrü´ 30,000 ila 60,000 saat arasındadır. Yarı-ömür, cihazın lamba parlaklığının yarı yarıya azaldığı süreyi ifade eder. LCD TV´lerin ışık kaynağını tümüyle yenilemek mümkündür ancak bu neredeyse yeni bir TV fiyatına malolur. Hem plazma hem de LCD teknolojisi bu konuda CRT TV´lerden daha ileridir. Ortalama bir CRT TV´nin yarı-ömrü 25,000 saattir. Günde ortalama 6 saat Tv izlendiğini düşünürsek bu 16 yıl demektir. Bu süreden sonra ise yepyeni teknolojiler mutlaka gelişecektir.
   
Ağırlık Plazma ekranlar hayli ağırdır. Bu nedenle duvara monte etmek için yardımcı aparatlara ihtiyaç duyabilir. LCD TV´ler daha hafiftir. LCD TV´ler hem daha hafif hem de daha taşınabilir ve bu nedenle nakliyesi daha ucuzdur.
   
Sağlamlık Plazma ekranlar daha kırılgandır. Bu nedenle nakliyesi ve montajı oldukça dikkat gerektirir. Reklamlarda plazma ekranlar genelde masa üstünde gösterilir; oysa duvara asılır şekilde sunulması gerçekten hafiflik vurgusu yapacaktır. Plazma ekranlardan daha dayanıklıdır. Son kullanıcılar bile eğer arzu ederlerse kendileri kurulum yapabilirler. LCD TV´ler daha az kırılgandır, daha dayanıklıdır.
   
Taşıma Kırılgan yapısı ve ağırlığı nedeniyle nakliyesine dikkat etmek gerekir. Taşıması daha kolaydır. LCD TV´ler bu konuda daha avantajlıdır.
   
Kurulum Plazma ekranlar daha ağırdır, daha fazla enerji tüketir ve çalışırken daha fazla ısınırlar. Bu nedenle duvara monte edilmeleri durumunda iyi bir planlama gerektirir; mümkünse kurulum profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Kurulumu daha kolaydır. LCD TV´lerin kurulumu daha kolaydır.
   
Parlaklık/Kontrast Plazma TV daha fazla parlaklık ve kontrast üretir. İdeal koşullarda (no ambient light) bu plazma teknojinin teknolojisinde n kaynaklanan açık bir avantajdır. Zira LCD TV arkadan aydınlatmalıdır ve bu nedenle siyah renk için ışık hapsedilmelidir. Öte yandan plazmada her biri açık veya kapalı olan ayrı ayrı pikseller vardır. Bu nedenle daha derin siyah ve yüksek kontrast üretilir. LCD TV ise `gerçek dünya´ koşullarında daha iyi görüntü verir. Plazma ekranlar ışığı yansıtan özel bir cam yüzeye sahiptir. Bu cam aynı zamanda görüntünün parlaklık ve kontrastını düşürür. LCD ekranlar ise çok az ışık yansıtır, böylelikle iyi aydınlatılmış ortamlarda ışık seviyesini kotuyabilir. Hem LCD hem plazma TV´ler çoğu kullanıcının parlaklık ve kontrast ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Ancak `gerçek dünya´ koşullarında (ambient light altında) LCD TV genelde daha parlak görüntü verir.
   
İncelik 3 inç (7,5 cm) kadar ince. 2 inç (5 cm) kadar ince. LCD TV´ler biraz daha incedir.
   
Yüksek rakımlarda performans Yüksek rakımlarda plazma ekranlar -teknolojisi gereği- olumsuz etkilenebilir. Bunun nedeni plazma ekranın her bir pikseli içinde hapsolmuş bulunan gazın sıkışmasıdır. Bazı üreticiler bu koşullara uygun modeller üretmektedir ancak bunların fiyatı daha yüksektir. LCD TV´ler bu durumdan etkilenmezler. LCD ekranlar bu konuda apaçık üstündür.
   
   
Copyright © 2011 Er Dijital