Hoşgeldiniz oturum açın.

TV TEKNOLOJİLERİNİ TANIYALIM


Gündelik hayatta en sık kullanılan dijital cihazlardan biri de artık televizyonlar. TV teknolojisi seçenekleri son birkaç yıl içinde oldukça gelişti. Ne var ki, TV teknolojileri çeşitlendikçe satınalma kararı vermek daha da zorlaşıyor: Her teknolojinin inceliklerini öğrenmek, avantaj ve dezavantajlarını bilmek, teknolojiye özgü parametreleri markalar arasında kıyaslamak gerekiyor. Bu makalemizde sizlere kısaca TV teknolojilerini tanıtacağız. Böylelikle ileriki makalelerimizde ayrıntılarına inmeyi umduğumuz TV teknolojilerini derli toplu bir şekilde öğrenme imkanı bulacaksınız.

TÜPLÜ (CRT) TV
Evlerimizde yıllardır kullandığımız tüplü ekranlar Cathode-Ray Tube (CRT) olarak bilinirler. Bu televizyonların en önemli özelliği fiyatlarının ucuz ve genellikle iyi resim kalitesine sahip olmalarıdır. 100 cm´e kadar çıkan ekran boylarıyla CRT televizyonlar çok büyük olmayan oda ve salonlar için uygundur. CRT ekranlar daha parlak görüntü sağlar, bu sebeple görüntü daha keskin görünür (gerçekte ise böyle değildir). Bu teknolojiye sahip ekranların kontrast ve renk uyumundaki doğruluk ise neredeyse mükemmele yakındır. Bu TV´lerle ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de ekran çözünürlüğünün standart olmasıdır: Türkiye´de de kullanılan PAL sisteminde 576 satır bulunurken, NTSC sisteminde ekran 480 satırdan oluşur. Bunun anlamı şudur: İzlediğiniz görüntü ne çözünürlükte olursa olsun ekranınız bu çözünürlükten daha fazlasını göstermez. Bu ekranların en büyük dezavantajı ise çok büyük bir hacme sahip olmasıdır.

DÜZ EKRAN (FLAT PANEL) TV
Yeni nesil TV ve video yayınlarına ve yüksek çözünürlüklü görüntüye geçmek için düz ekranla tanışmak günümüzde neredeyse kaçınılmazdır. Flat TV´lerin iki çeşidi bulunmaktadır: Küçük ekranlar tipik olarak LCD (Liquid-Crystal Display) teknolojisiyle üretilmektedir. Geniş panel ise plazma teknolojisiyle üretilmeye meyleder. Ancak günümüzde oldukça geniş panel ekran LCD setleri de mevcuttur. Her iki teknolojide de ekran kalınlığı 10 cm´yi geçmez, böylelikle duvara monte edilebilme imkanı sunulur. CRT TV´lere kıyasla Flat TV´lerin ana avantajı ise budur: Yerden kazanım imkanı sunması. Ayrıca Flat Panel TV´ler mükemmel bir geometrisine ve şekle sahiptir. Flat TV´ler (özellikle de LCD´ler) oldukça parlak görüntüye sahip olabiliyor. Fakat gene de derin ve koyu siyah görüntüde CRT TV´lere göre daha zayıf görüntü olanağı sunar. Bugünlerde Flat TV´lerin fiyatları düşmekle birlikte performansları gittikçe yükselmektedir. Geniş ekranda dendiğinde genellikle 100 cm üzerinden bahsedilir. Ancak gözönüne alınması gereken nokta ekran boyu ve konumunun mutlaka mekana göre ayarlanması gerektiğidir.

PROJEKSİYON (DIGITAL REAR PROJECTION) TV
Geniş yaşam alanları daha büyük ekran talebi doğurmakta, tabii ki eviniz büyük ise evinize daha geniş ekran Flat TV almak istemiyorsanız, bir projeksiyon TV sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu tür ekranların belli başlı teknolojileri Rear-Projected LCD, DLP (Dijital Light Processory) veya LCoS (Liquid-Crystal on Silicon) olarak sayılabilir. Bu ekranlar boyut olarak CRT ve düz panel TV´ler arasında bir kabin derinliğine sahiptir. CRT TV´lere kıyasla avantajları budur. LCD ve plazmaya göre avantajları ise yanma (burn-in) etkisine sahip olmamalarıdır. (Bu konuda ayrıntılı bilgiyi şu makalemizde bulabilirsiniz.) LCD ve plazma TV´lerin yaygınlaşmasıyla birlikte projeksiyon TV´lerin popülerliğini yitirdiği ise bir gerçektir.

PROJEKTÖR (CRT FRONT PROJECTION)
Gerçekten kusursuz bir resim kalitesi için 3-ışıklı bir CRT projektörden daha iyisi yoktur. Ancak bu mükemmellik belli şartlara bağlıdır: İzleme mekanı tam anlamıyla karanlık olmalıdır. Görüntü tam beyaz bir perdeye yansıtılmalıdır. Görüntü boyutu optimum kaliteyi sağlayan düzeye göre ayarlanmalıdır. Ve son olarak CRT projeksiyonlar bir uzman tarafından teknik bakıma ihtiyaç duyabilir. Tüm bu saydığımız kriterlerin aslında bir sinema salonunu tarif ettiğini tahmin etmiş olmalısınız. Mümkün olan en iyi resim kalitesini istiyorum diyorsanız bunun alternatifi yok.
Copyright © 2011 Er Dijital