Hoşgeldiniz oturum açın.

FULL HD mi HD READY mi?Yaklaşmakta olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nın da ivme kazandırmasıyla yoğun bir düz panel TV alımı gözleniyor. Üstelik sürekli düşen fiyatlar da buna eklenince herkes için eski tüplü televizyonunu yenileme isteği daha da artıyor. Bu eğilimin giderek hızlanarak artacağını öngörmek de son derece kolay.

Ancak bu aşamada gözden kaçmaması gereken bir nokta var: Pek çok dijital cihazda olduğu gibi TV standardı konusunda da bazı şeyler kolaylıkla birbirine karış(tırıl)ıyor. İşte bunların en önemlisi olan Full HD ve HD Ready kıyaslamasını bu makalemizin konusu yaptık.

Mevcut Yayın Standartları

Öncelikle bilmemiz gereken şey şu: Eskiden beri kullandığımız klasik tüplü (yani CRT) televizyonlarda da çözünürlük kavramı vardı. Ancak tüm yayınlar standart olduğu için kullanıcı olarak bu bizi ilgilendirmiyordu çünkü seçme şansımız yoktu.

Dünyada 2 ana TV yayın standardı vardı(r): NTSC ve PAL.

NTSC standardı ABD ve Japonya’da kullanılırken PAL standardı Türkiye dahil Avrupa’da kullanılmaktadır.

Ülkemizde halen kullanılan PAL yayınlarda görüntü 576 satırdan oluşmaktadır. Her satırda da 720 piksel bulunuyor. Böylelikle mevcut yayın formatımız 720x576 piksel olarak ifade ediliyor.

Oyunun Kuralı HD ile Değişiyor...

Artık NTSC ve PAL olarak ifade edilen klasik yayın standartlarına bir yenisi ekleniyor: HD (High Definition) yani yüksek çözünürlükte yayın.

HD denince iki ana çözünürlükten bahsedilir: 720p ve 1080i. Her ikisi de 16:9 ekran formatında kullanılmaktadırlar. 720p görüntüyü 1280x720 piksel çözünürlükte sunarken 1080i ise 1920x1080 piksel çözünürlükte sunmaktadır.

Aşağıdaki çizimde tüplü televizyonlarımızda kullanılan PAL sisteminin çözünürlüğünün, 720 satır HD ve 1080 satır HD yayın görüntüyle kıyaslamasını görebilirsiniz:HD yayının mevcut yayınlardan kalite farkına bir örnek olarak ise aşağıdaki resimleri verebiliriz:Çok basit bir ifadeyle: Televizyonun çözünürlüğü mevcut yayına eşit veya daha yüksek olmalıdır. Aksi halde çözünürlük yeterli gelmeyecek ve görüntüde kayıplar oluşacaktır.

Peki Full HD nedir?

Full HD, HD Ready standardını da bünyesinde barındıran daha üst düzey bir yayın standardıdır.

Teknik olarak söylersek Full HD teknolojisi; LCD, plazma ekran ya da bir video projeksiyon cihazında bile görüntüyü 1080 satırda sunabilmektedir. Buna göre de bir Full HD televizyonun özelliği, her biri 1920 noktadan oluşan 1080 satıra sahip olması yani 1920x1080 piksel çözünürlükten meydana gelmesidir.En basit ifadeyle ise: Full HD bir TV HD Ready bir TV’den iki noktada üstündür. Dahili bir HD yayın alıcısı vardır ve çözünürlüğü daha yüksektir.

HD Ready bir TV’ye HD yayın alıcısı eklenebilir ama çözünürlük konusunda yapacak birşey yoktur. İşte bu makalemizin en can alıcı noktası da burasıdır:

HD Ready cihaz, 1920x1080 çözünürlükteki HD yayını alır, işler (çünkü yayını kendi çözünürlüğüne düşürmesi gerekir), size 1280x720 (veya 1366x768) piksel olarak sunar.

Full HD televizyonlar ise HD olarak gelen yayını HD olarak ekrana yansıtır. Yani 1920x1080 yayını alır, size gene 1920x1080 olarak izletir.

Gerçekte HD yayın standardı 1080 satır olarak tanımlanmıştır. Ancak bu tür yayınlara geçmek belli bir maliyet gerektiriyor. (Çekim yapan kameralardan görüntülerin rejide işlenmesine kadar tüm aşamaların bu formatı destekliyor olması gerekir. Daha sonra bu görüntü gene 1080 satır olarak dijital olarak yayınlanmalıdır.)

Bu nedenle günümüzde 720 satırdan oluşan HD yayınlar vardır. (Örnek olarak ülkemizde Lig TV) Oysa gerçek anlamda HD yayın 1080 satırdan oluşmalıdır.

En Yüksek Yayın Standardı Nedir? Şu anda mümkün olan en yüksek netlik ise 1080p’dir. 1080i tanımlamasında ki "i" interlaced sözcüğünü ifade eder ve sinyalin birbirine dolanarak işlenildiğini belirtir. "p" ise progressive anlamına gelir ve sinyalin aşamalı işlenildiğini ve daha temiz görüntü sağlanıldığını belirtilir.

"i" Interlaced Teknolojisi: Bu yöntemde önce tek sayılardaki satırlara görüntü (1-3-5-7...-1079 ) yerleştirilir. Daha sonra ise çift sayılardaki (2-4-6-8-…-1080) satırlara görüntü yerleştirilir. Dolayısıyla herbir görüntü 2 aşamada ekrana aktarılır. Görüntü 2 aşamada ekrana aktarıldığı için ise görüntüde detay kaybolmalar ve titreşimler oluşabilir.

"p" Progressive Teknolojisi: Bu yöntemde ise satırlara görüntü ardışık bir şekilde yerleştirilir (1-2-3-4-…-1080). Böylece Interlaced yöntemine göre görüntüler 2 katı hızlı bir şekilde ve daha zengin bir şekilde ekrana aktarılır.

Full HD’nin Avantajları

Tüm bu teknik bilgilerin işaret ettiği nokta ise Full HD televizyonlardaki olağanüstü görüntü kalitesi, renklerin parlaklığı, görüntülerin titremeden ve keskin bir şekilde sunulmasıdır. Full HD formatı Blue-ray ve HD-DVD (yani yüksek kapasiteli yeni nesil DVD) oynatıcılarında sunulmaktadır ve bu yüzden Full HD televizyonlar tam kapasiteleri ile kullanılabilmeleri için bu tarz oynatıcılar ile birlikte kullanılmalıdırlar.

Ayrıca Full HD destekli oyun konsolları, uydudan ya da kablo televizyon şebekesinden yayın yapan HD TV kanalları ve hatta HD görüntü barındıran internet servis sağlayıcıları bu arada saymak gerekiyor.

Hangi teknolojiye ihtiyacımız var ?

Aşağıdaki tabloda her iki teknolojinin tam performans ile kullanımına dair örnekler verilmiştir:Sonuç

HD TV yayınlarının tam performans ile izlenebilmesi için yeterli olan HD Ready televizyonlar için ülkemizde gitgide daha fazla kullanım alanı doğmaktadır.

Kanal D uydu yayınları, Digiturk ve D-Smart gibi platformlar, yabancı TV kanalları tarafından yayınlanan HD yayınların Türk TV kanalları tarafından doğrudan aktarılması (spor karşılaşmaları) gibi HD yayın keyfini yaşayabilmekteyiz.

Ancak TV kanallarının 720 satır olarak başlayan HD yayınlarının ilerleyen zaman içinde gerçek HD standardına yani 1080 satıra çıkabileceğini de gözönünde tutmak gerekir. Aslında bunu beklemeye gerek bile yok: Pazarda 1080 satır formatında kayıt yapan video kamera modelleri var! Bu kameralarla yapılan HD kaydını izlemek için hangi standart daha uygun? Bildiniz, Full HD.

Netice olarak Full HD veya HD Ready bir TV seçerken verilecek karar şu noktada düğümleniyor: Ya bugün ve önümüzdeki birkaç yıl için yeterli olacak bir teknolojiye yatırım yapmak (yani HD Ready bir TV almak)... Veya daha uzun vadede gerçekleşecek ama daha yüksek bir teknolojiye yatırım yapmak (yani Full HD bir TV almak).

Aslında tüm dijital cihazların satınalma aşamasında bu ikilem yaşanmıyor mu?
Copyright © 2011 Er Dijital